MUZYKA POLSKICH ATEN

o festiwaluWszystkie Strony Świata to muzyczne święto Puław. Wznosimy muzyczne mosty między muzyką poważną, jazzową i ludową. Podobnie jak w roku ubiegłym spoglądamy także w stronę sceny awangardowej i offowej. Zestawiamy wybitne dzieła przeszłości z nowatorskimi interpretacjami i aktualnymi trendami, przekraczamy granice – geograficzne i gatunkowe – udowadniając, że muzyka nie musi ograniczać się tylko do właściwego sobie odbiorcy, że warto sięgać po to, co dotychczas nieznane. Wierzymy, że każdy meloman, gość dużych sal koncertowych, może zachwycić się także klubowym koncertem i nieprawomyślnymi pomysłami muzycznymi.

Puławy wraz z Pałacem Książąt Czartoryskich to historyczny ośrodek kultury oświeceniowej. Na przełomie XVIII i XIX wieku miasto stało się dominującym ośrodkiem narodowej kultury, w którym kwitła literatura, sztuka, muzyka i teatr. W XIX wieku było ono określane były mianem „Polskich Aten”. Obecnie Puławy stanowią ośrodek o jednym z najwyższych w Polsce współczynniku osób z wyższym wykształceniem. Jednocześnie – kładziony jest nacisk na kształcenie w naukach ścisłych i technicznych. Festiwal Wszystkie Strony Świata jest pomyślany jako wydarzenie mające służyć odbudowywaniu tradycji humanistycznej i kulturalnej tego ośrodka.

W poprzednich edycjach w Puławach gościli m.in.: Kwartet Borodina, Orkiestra Warsaw Camerata, Kameraliści NOSPR w Katowicach, Ewa Pobłocka, Leticia Muñoz Moreno, Gaba Kulka, Natalia Przybysz, Dimitry Vasiliev, Dudu Carmel, Edicon Ruiz, Rafał Zambrzycki-Payne, Eyal Ein-Habar, Gregoire Maret, Włodek Pawlik, Janusza Grzywacz, Adam Strug, Karol Kozłowski, Marcin Masecki, zespoły Laboratorium, Profesjonalizm, Levity, Alte Zachen i Latające Pięści. W tym roku usłyszymy m.in. Orkiestrę Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka, Włodka Pawlika, Mishę Alperina oraz zespoły Vołosi i Horny Trees.

Szczegółowe informacje o tegorocznym festiwalu znaleźć można w zakładkach: artyści, repertuar, program oraz w dziale aktualności. Zapraszamy do Puław w terminie 3-10 listopada 2013.

STOWARZYSZENIE DWA BRZEGI

o festiwalu 4 fot-wojciech-matusikStowarzyszenie Dwa Brzegi zostało powołane w 2006 roku. Jego celem jest działanie na rzecz promocji i rozwoju regionu lubelskiego, a w szczególności Małopolskiego Przełomu Wisły, Kazimierza, Janowca i Puław. Członkami stowarzyszenia są osoby posiadające duże doświadczenie z zakresu animacji kultury oraz realizacji projektów artystycznych i promocyjnych. Obecnie Stowarzyszenie skupia się na realizacji projektów kulturalnych: Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata.

Podczas realizacji tych przedsięwzięć Stowarzyszenie współpracowało z wieloma instytucjami publicznymi: Parlamentem Europejskim, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Instytutem Muzyki i Tańca, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Narodowym Centrum Kultury, z polskimi i zagranicznymi instytucjami branży filmowej, z władzami samorządowymi Kazimierza, Janowca, Puław i województwa lubelskiego oraz z instytucjami lokalnymi, m.in. Kazimierską Konfraternią Sztuki, Towarzystwem Przyjaciół Kazimierza Dolnego, Muzeum Nadwiślańskim, Muzeum Czartoryskich w Puławach i Puławskim Ośrodkiem Kultury Dom Chemika.

Współpraca z mediami objęła Telewizję Polską, Polskie Radio, RMF, Radio ZET, Gazetę Wyborczą, Politykę. Koncerty Festiwalu Dwa Brzegi były rejestrowane i transmitowane przez Telewizję Polską: Gustavo Santaolalla i Bajofondo Tango Club (dwukrotny laureat Oskara za muzykę), Carlos do Carmo, Daniel Melingo, Diego el Cigala, Tomasz Stańko New York Quartet.

Realizowane przez Stowarzyszenie projekty znalazły uznanie m.in. w nominacji do nagrody PISF w kategorii Międzynarodowe Wydarzenie Filmowe dla Festiwalu Dwa Brzegi w roku 2009 oraz zdobyciem certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny 2013 roku. Najbardziej satysfakcjonujące dla Stowarzyszenia jest stałe zainteresowanie odbiorców. Liczba odbiorców Festiwalu Wszystkie Strony Świata wynosi co roku ok. 2000 osób. Kolejne edycje Festiwalu Dwa Brzegi przyniosły natomiast wzrost liczby z widzów z 20 do ponad 50 tysięcy w roku 2013.

www.dwabrzegi.pl
www.stowarzyszenie.dwabrzegi.pl

PUŁAWY – Z MYŚLĄ O CZŁOWIEKU

o festiwalu 2Puławy to miasto, które urzeka atmosferą kulturowego bogactwa, komfortem życia, przyjazną przestrzenią miejską. Trudno się dziwić, że Puławy ukochali pisarze, poeci, muzycy. Dziś, spacerując po zabytkowym parku Czartoryskich, ma się wrażenie, że nikt się nie spieszy. Każdy znajdzie tu dla siebie źródło inspiracji – od zakątków pełnych zieleni po historyczne dziedzictwo i intelektualne wyzwania.

Malownicze położenie na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły umożliwia aktywną rekreację. Uroki Wisły można podziwiać, spacerując bulwarem łączącym dwie przeprawy mostowe. Rowerowe eskapady oznakowanymi szlakami, niezapomniane spływy kajakowe oraz rejsy łodziami i przejażdżki motorówkami w marinie to tylko niektóre z pomysłów na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Okolice Puław to jeden z najciekawszych geologicznie obszarów w Europie. Woda wyrzeźbiła tu w miękkim lessie gęstą sieć wąwozów, głębokich nawet na 10 metrów. Tereny te są idealne do spacerów, jazdy na rowerze, wędrówek na nartach biegowych i z kijkami nordic walking.

Dogodna lokalizacja i nowe inwestycje sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. Odważna wizja sprawiła, że Puławy przodują w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Dzięki zrealizowanym projektom można tu korzystać z nowoczesnej bazy sportowej (stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z hostelem i aquaparkiem), rekreacyjnej (port z nabrzeżem), z uzbrojonych terenów inwestycyjnych i oferty biznesowej Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Spragnieni dobrej oferty kulturalnej mogą zawsze liczyć na ciekawe wydarzenia – od warsztatów muzycznych po festiwale i imprezy plenerowe. W bogatym kalendarzu imprez, poza Festiwalem Muzycznym Wszystkie Strony Świata, znajdziemy m.in. Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Festiwal Książki, Festiwal Orkiestr Dętych oraz projekt Planeta Doświadczeń.

www.um.pulawy.pl

PUŁAWSKI OŚRODEK KULTURY „DOM CHEMIKA”

o festiwalu 3Samorządowa instytucja kultury i największy ośrodek kultury w Puławach, oferujący różne formy spędzania wolnego czasu. W „Domu Chemika” funkcjonuje kilka zespołów amatorskiego ruchu artystycznego: zespół pieśni i tańca, formacja tańca towarzyskiego, zespół baletowy, grupy teatralne, zespoły wokalne oraz kluby zainteresowań. Organizowane są tutaj spektakle, koncerty i pokazy filmowe. W kawiarni Smok odbywają się koncerty muzyki jazzowej, bluesowej i rockowej. Systematyczną działalność wystawienniczą prowadzi Puławska Galeria Sztuki.

Najbardziej znane imprezy o zasięgu ponadregionalnym, realizowane przez POK „Dom Chemika” to: Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy, Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”. W „Domu Chemika” odbywają się także: Pulavian Blues Festiwal, Letnie Warsztaty Bluesowe, Konfrontacje Studenckich Etiud Filmowych, Festiwal Kolęd, Turnieje Powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i Małego Konkursu Recytatorskiego, Przegląd Teatrów Dziecięcych, Konkurs Recytatorski 6-latków, Miejska Scena Amatora „O Puchar Prezydenta Miasta”.

Misją POK „Dom Chemika” jest prowadzenie na wysokim poziomie edukacji artystycznej, głównie dzieci i młodzieży. Cel ten realizowany jest w szczególności poprzez organizację warsztatów będących intensywną szkołą umiejętności artystycznych i kuźnią postaw aktywnych twórczo.

www.domchemika.pl