MUZYCZNE BIEGUNY MISHY ALPERINA

07 | 11 | 2013

Misha Alperin jest artystą, który niezwykle rzadko gości w Polsce. Z tym większą przyjemnością zapraszamy na dzisiejszy recital fortepianowy w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – godz. 19, wstęp wolny.

news 13 Misha Alperin fot.-Pietro-BandiniUrodził się na Ukrainie, wychowywał w Besarabii, od lat 90. mieszka w Oslo oraz wykłada na Norweskiej Akademii Muzycznej. Był członkiem Moldavian Jazz Ensemble, jest liderem Moscow Art Trio, a dla prestiżowej wytwórni ECM nagrał sześć albumów: „Wave of Sorrow”, „At Home”, „Her first dance” i in.

MISHA ALPERIN jest w ciągłej muzycznej podróży. Czerpie z klasyki, jazzu, tradycyjnej muzyki Europy Wschodniej i Skandynawii oraz z żydowskiego dziedzictwa muzycznego swojej rodziny. Debiutował grając na żydowskich weselach, idąc tym samym w ślady swojego dziadka, który był kantorem oraz autorem muzyki dla synagogi w Besarabii. Po latach przygód z klasyką, rockiem i jazzem artysta odnalazł przewodnika w muzyce rodzimej tradycji: „Uczyniła mnie ona bardziej rozluźnionym, przestałem się bać”. Mimo że od wielu lat mieszka w Norwegii, to ciągle czuje rozpalający go czasem południowy ogień. „Muzyka była dla mnie zawsze niemal jedynym kanałem przekazywania szerokiego spektrum emocji: pasji, smutku… wszystkiego”.

Podczas Festiwalu Wszystkie Strony Świata Misha Alperin zaprezentuje autorskie kompozycje pochodzące z jego ostatnich albumów. Jego piękna, minimalistyczna muzyka wyrywa odbiorcę z codzienności, stając się czymś, co domaga się pełnej uwagi. To propozycja zarówno dla każdego, jak i dla najbardziej wybrednych melomanów.