MUZYKA ZE SZCZYTÓW

08 | 11 | 2013

Co może wyniknąć z aliansu muzyków klasycznych z góralami? Zapraszamy dzisiaj do „Domu Chemika”, by przekonać się na własne uszy. Zespół Vołosi poprowadzi nas w podróż po muzyce łuku Karpat.

news 14 Volosi fot tomasz stokowskiVołosi to jeden z najlepszych polskich zespołów ludowych, co potwierdzają występy festiwalowe, radiowe rejestracje oraz liczne nagrody. Podczas festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2010 grupa zdobyła wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. Kolejne lata przyniosły m.in. Grand Prix International Folk Competition w Bratysławie oraz prestiżową nagrodę Oskara Kolberga dla altowiolisty Jana Kaczmarzyka.

Istotą ich muzyki jest spotkanie – ludzi świata „nut” ze światem muzyki „ze słyszenia”, klasycznie wykształconych muzyków zafascynowanych sztuką improwizacji i ludowością z góralami-samoukami, którzy brzmią jakby pochodzili z Nowego Orleanu. Bo jest w ich grze coś, co najlepiej oddaje angielskie słowo „drive”. Na górskich szczytach nastąpiło owo spotkanie, które ewoluuje po dziś dzień. Z tego zderzenia zrodziła się nowa jakość, którą Krzysztof Lasoń nazywa elementem podróży: „Na jej końcu bagaż jest tak bogaty, że starczyłoby pomysłów do końca życia”. Jest w ich grze spontaniczna ekspresja, słowiańska melancholia, bałkańska żywiołowość oraz erupcja energii, płynąca z radości muzykowania. Vołosi docierają do głębokich pokładów ludzkiej duszy, poszukując pierwotnej siły, która pchnęła człowieka do układania melodii.

Zespół zachwycał publiczność podczas występów w Europie, Maroku, Indiach i Nepalu. Dziś spotka się z puławską publicznością. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety są do nabycia w kasach POK „Dom Chemika”.